کالکشن‌های جدید
پیشنهادهای ویژه Sale
لوفی‌مَگ Mag
برندها
جستجو بلاگ
دسته‌بندی وبلاگ
آخرین نظرات
بدون نظر

نکات ضروری برای انتخاب لباس خواب و راحتی مناسب

نوشته شده در تاریخ1 سال پیش 339

تاریخچه پیژامه

history of pajamas

پیژامه ها پوشاکی هستند که زنان، مردان و کودکان برای خواب و راحتی در منزل از آنها استفاده می کنند. پیژامه ها معمولا یک تکه یا دو تکه هستند و معمولا یک شلوار راحتی با طول و عرض های متفاوت دارند. در فرهنگ عامه، پوشیدن پیژامه نشانه ی آراستگی و شیک پوشی است.

کلمه ی پیژامه از واژه ی هندی " پای جاما" به معنی پوشاک مناسب برای پا، گرفته شده است. پیژامه ها در اصل، شلوارهای سنتی هستند که در قسمت کمر با بند بسته می شوند و زنان و مردان در کشورهایی نظیر هند، پاکستان، بنگلادش و ایران آن را به صورت روزمره برتن می کنند. پیژامه ها می توانند دارای برش راسته یا در قسمت کمر و باسن گشادتر و در قسمت پاچه تنگ تر باشند. معمولا به همراه یک تیشرت یا بلوز که بلندی آن تا زانو است، پوشیده می شوند. اگرچه این واژه هندی می باشد ولی پوشش مشابه آن در اکثر مناطق خاورمیانه و شرق آسیا دیده می شود.

بعد از سفر مردم اروپا به آسیا، آنها از پیژامه به عنوان یک لباس راحتی مناسب، الگوبرداری کردند. اگرچه استفاده از پیژامه تا قبل از قرن بیستم آنچنان فراگیر نشده بود، پوشیدن پیژامه از اوایل قرن هفده میلادی در میان طبقه متمول و اشراف باب شده بود.

تا دهه ی 1920 استفاده از پیژامه نسبتا فراگیر شد. مردان معمولا پیژامه های دو تکه از جنس فلانل، پنبه یا ابریشم بر تن می کردند، در حالی که زنان از پیژامه های ابریشمی یا ریون در رنگ های شاد که با تور یا روبان تزیین شده بود و معمولا از یک پیراهن بلند با شلوار پاچه تنگ تشکیل شده بود، استفاده می کردند. در دهه ی 1970 و اوج گرفتن حرکت برابری جنسیتی، پیژامه های زنان و مردان تغییر کرد و یک شکل شد.

fashion and sleepwear

پیژامه ها و مد

از اوایل قرن هجدهم میلادی زنان اروپایی به پوشیدن شلوارهای پیژامه ای برای اجرای نمایش یا کارهایی نظیر آن، روی آوردند ولی زنان متشخص معمولا هرگز آن را برتن نمی کردند. در سال 1851 یک فمنیست معروف به نام آملیا جنکز بلومر سعی کرد با پوشیدن یک شلوار پاچه تنگ به همراه یک دامن که بلندی آن تا زانو بود، سلیقه و نوع پوشش بانوان را تغییر دهد. زنان از لباس وی استقبال چندانی نکردند و طرح او شکست خورد.

در اوایل قرن بیستم برندهای معروف لباس مثل کوکو شنل مدل های مختلفی از پیژامه برای استفاده به عنوان لباس راحتی و لباس مناسب گردش در کنار دریا، به بازار عرضه کردند که به مرور زمان مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت. ایرنه گالیتزاین در دهه ی 1960 یک مدل خاص از پیژامه به نام پلازو را طراحی و روانه ی بازار کرد. این پیژامه که بیشتر از جنس ساتن بود و نواردوزی و مروارید دوزی شده بود،  یک لباس راحت و در عین حال شیک برای دورهمی های کوچک محسوب می شد.

sleep

استفاده از پیژامه به عنوان لباس راحتی و خواب

همگی ما براساس سن، فصل و علایق شخصی، لباس مناسب خواب و استراحت خود را انتخاب می کنیم. ممکن است از تاثیر مهمی که لباس بر روی کیفیت خواب شما دارد آگاه نباشید. اگر لباس شما به اندازه ی کافی راحت و آزاد نباشد، قطعا خواب راحتی نخواهید داشت و به دفعات بیدار خواهید شد. در ادامه نکات اساسی برای انتخاب یک لباس راحتی مناسب را توضیح خواهیم داد.

مهمترین نکته برای یک خواب راحت، راحتی لباسی است که با آن می خوابید. سعی کنید لباسی که انتخاب می کنید در فصل تابستان از جنس پنبه، ساتن، لینن، بامبو و در زمستان از جنس فلانل و پشمی باشد. همگی این پارچه ها بسیار نرم، راحت و ضدحساسیت هستند.

استفاده از لوازم اکسسوری مثل چشم بند، گوش گیر و جوراب هم می تواند به خواب شما کمک کند. اگر اتاق نورگیری دارید یا دوست دارید در روزهای تعطیل کمی دیرتر از خواب بیدار شوید، استفاده از چشم بند به شما کمک زیادی خواهد کرد. چشم بندها با ایجاد تاریکی مطلق، مغز را فریب داده و آن را به خوابیدن تشویق می کنند. اگر در محل خواب شما سر و صدای زیادی وجود دارد می توانید از یک جفت گوش گیر اسفنجی برای کم کردن سر و صدا و تجربه ی یک خواب راحت استفاده کنید. براساس تحقیقات بنیاد ملی خواب در کشور آمریکا، پوشیدن یک جفت جوراب با ضخامت مناسب در شب های سرد می تواند برای اینکه زودتر به خواب بروید، کمک شایانی به شما بکند.

bad sleep

هرگز برای خواب از این لباس ها استفاده نکنید

لباس های تنگ: این لباس ها گردش خون در بدن شما را دشوار کرده و بدن شما را به خارش می اندازد.

لباس های دکمه دار، غزن دار و چاپ دار: دکمه و غزن می تواند به پوست شما فشار آورده و موجبات ناراحتی شما را فراهم کند. برچسب ها می توانند موجب ایجاد خارش و حساسیت پوستی شوند.

شلوارهای کمر کش خیلی تنگ که کمر شما را اذیت می کنند.

لباس خواب های توردار و پر زرق و برق

بهتر است از قبل از خواب لباس زیر خود را در آورید. شورت ها می توانند به مرکز اصلی رشد قارچ ها و باکتری ها تبدیل شوند و در بدن شما ایجاد بیماری و حساسیت نمایند. بانوان به هیچ وجه نباید هنگام خواب از سوتین استفاده کنند. استفاده از سوتین به هنگام خواب علاوه براینکه تنفس شما را دچار مشکل می کند می تواند شانس ابتلا به سرطان سینه را نیز به میزان زیادی افزایش دهد.

از لباس هایی که پارچه ی آنها از مواد پلاستیکی و بی کیفیت تهیه شده به هیچ وجه استفاده نکنید. پارچه های ضد چروک پلاستیکی حاوی ماده ی خطرناک و سرطان زا به نام فرمالدهید هستند.

 

washing face

نکات ضروری که پیش از خواب حتما باید رعایت کرد

حتما قبل از خواب صورت خود را بشویید و هرگز با آرایش به تخت خواب نروید. وجود آرایش بر روی پوست صورت علاوه بر اینکه بالش و رختخواب شما را آلوده می کند موجود مسدود شدن منافذ صورت و جوش زدن پوست می شود. خوابیدن با خط چشم، ریمل و مژه های مصنوعی موجب ایجاد حساسیت چشم و حتی زخم شدن قرنیه می شود.

هرگز با لباس خواب کثیف به رختخواب نروید. هنگام خواب بدن شما میزان زیادی سلول مرده، عرق، بزاق و روغن از خود دفع می کند. اگر به صورت مرتب لباس خواب خود را نشویید می تواند موجبات حساسیت های پوستی و بیماری شما را فراهم کند.

از مواد شوینده و سفید کننده های قوی  و مواد نرم کننده با بوی تند، برای شستشوی لباس های راحتی و خواب خود استفاده نکنید. این مواد می تواند سبب بروز آلرژی و کهیر های پوستی شود.

در شب های سرد از جوراب های پشمی کلفت استفاده نکنید. این جوراب ها باعث گرمای بیش از حد در پا و عرق کردن آن شده و موجبات ناراحتی شما را فراهم می آورد.

sleepwear

در پایان می توان گفت فرقی ندارد که شما چه لباسی را به عنوان لباس راحتی و لباس خواب انتخاب می کنید، این لباس می تواند پیژامه، تی شرت یا یک پیراهن بلند باشد، نکته ی اصلی استفاده از لباس های گشاد و راحت ترجیحا از جنس پنبه که راحتی و آرامش مناسبی را برای بدن شما به ارمغان می آورند، می باشد. اگر لباس شما به اندازه کافی راحت باشد و تبادل هوا از منافذ آن به خوبی انجام شود، تنفس و گردش خون در بدن شما بهبود پیدا می کند و موجب سلامت قلب و عضلات بدن شما می شود. خنک نگه داشتن بدن هنگام خواب و استراحت سبب بهبود سرعت متابولیسم و افزایش چربی سوزی در بدن شما می شود. همیشه تخت خواب و لباس های خود را تمیز نگه دارید و از مواد شوینده قوی و عطردار که سلامت شما را تهدید می کنند، دوری کنید.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

اشتراک گذاری

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود | ثبت‌نام